چوب روسی

استفاده از چوب روسی در بسیاری از صنایع از جمله ساختمان سازی، دکوراسیون، مبلمان و لوازم خانگی کاربرد فراوان دارد. جایگاه ویژه چوب در زیبایی و دوام باعث شده تا روز به روز استفاده از آن در دکوراسیون داخلی بیشتر شود. یکی از بهترین و محبوب ترین چوب ها در صنایع مختلف، “چوب روسی” می باشد. اگر برای خرید لوازم چوبی منزل به مراکز فروش مبلمان رفته باشید حتما بارها از فروشنده کلمه چوب روسی را شنیده اید!

چوب روسی چیست؟

چوب ها بسته به نوع درخت و نوع اقلیمی که در آن پرورش پیدا کرده اند، ویژگی های خاصی دارند. به طور کلی به چوب هایی که از کشور روسیه به ایران وارد می شوند، چوب روسی می گویند. اما چوب های روسی دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آن می پردازیم. چوب‌های روسی که از روسیه به کشور وارد می شوند دارای اقسام مختلفی همچون یولکا، ساسنا، نراد، بلوط، راش، نوئل و …. هستند که هر کدام از آنها کاربرد و ویژگی های خاصی دارند.

این چوب ها از درختان گوناگون جنگل های روسیه قطع می شوند و در الوارهای ۶ متری برش می خورند و برای صادرات به کشورهای مختلف آماده می شوند. با این که در اصطلاح به هر چوب سفیدی چوب روسی گفته می شود اما چوب های روسی در رنگ های سفید، قرمز و کرم مایل به قهواه ای وجود دارند. چوب های روسی به دو نوع نرم و سخت تقسیم بندی می شود که هر کدام از آنها کاربرد معینی در صنعت دارند. این چوب ها پس از آماده شدن به شکل گرده، الوار، خشکن و غیر خشکن، تبدیل شده و از طریق راههای زمینی، هوایی و دریایی از روسیه به کشورهای دیگر صادر می شوند.

چوب روسی چیست؟
چوب روسی چیست؟

شرایط و نحوه واردات چوب روسی به ایران

یکی از بهترین و مهمترین درختان جنگلی روسیه، درختان کاج و سوزنی برگ ها هستند که چوب بسیار مقاوم و زیبایی دارند که در کل دنیا طرفداران بسیاری دارد.

به دلیل نیاز ایران به واردات چوب روسی، کشور روسیه یکی از بهترین گزینه ها برای تامین چوب مصرفی داخلی محسوب می شود. کیفیت چوب روسی، نزدیکی ایران به روسیه و حمل و نقل آسان باعث شده تا چوب روسی مهمترین چوب وارداتی به کشور باشد. استحکام، سبکی، خاصیت الاستیسیته بالا، مقاومت در برابر عوامل محیطی و قیمت مناسب محبوبیت چوب های روسی در ایران را چندین برابر کرده است!

جایگاه روسیه در صادرات چوب روسی

چوب یکی از صنایع بسیار مهم در اقتصاد روسیه را تشکیل می دهد. ارزش صادرات سالانه این محصول گردش مالی در حدود ۲۰ میلیارد دلار را شامل می شود! آمارها نشان می دهد که در سال ۲۰۱۵، چهل و پنج درصد (۴۵%) از خاک روسیه را مناطق جنگلی تشکیل داده است که پتانسیل بالایی برای فروش چوب روسی و صادرات آن به شمار می رود.

همچنین این مقدار ۲۰ درصد درختان جنگلی دنیا را تشکیل می دهد! با این حال روسیه فقط ۳۰ درصد از درختان جنگلی را برداشت می کند و می تواند با استفاده از تکنولوژی نوینِ مهندسیِ ژنتیک تا ۱۰ برابر بیشتر از حجم برداشت به جنگل کاری و حفظ درختان بپردازد.

قیمت چوب روسی

عوامل مختلفی بر قیمت چوب روسی خام تاثیرگذار هستند. برخی از این عوامل مانند جنس چوب، کیفیت، ضخامت، متراژ، خشک بودن یا خیس بودن چوب، نوع برش (دیسکی یا الماس برش) و نوسانات بازار می توانند نرخ چوب های روسی را تعیین کنند.
با توجه به نوسانات بازار نمی توان قیمت مشخصی را برای این نوع چوب بیان کرد. برای استعلام قیمت هر متر مکعب چوب می توانید با کارشناسان شرکت روس وود (Russwood) تماس بگیرید و قیمت روز چوب روسی را بپرسید.

عوامل موثر بر قیمت چوب روسی

برای ارزیابی قیمت چوب روسی، توصیه می شود فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت چوب را بدانید که مهمترین آنها عبارتند از:

بازار رقابتی در واردات چوب روسی

بازار رقابتی

با توجه به محدودیت جنگل ها در جهان و تولید انبوه چوب کشورهای کمی در حیطه صادرات چوب فعالیت می کنند. بر همین اساس قیمت چوب در کشورهای مختلف متغیر است. از آنجایی که روسیه به ایران نزدیک است و هزینه حمل و نقل چوب کمتر می باشد، چوب روسی یکی از بهترین گزینه ها برای واردات محسوب می شود.

میزان عرضه و تقاضا در واردات چوب روسی

میزان عرضه و تقاضا

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت چوب روسی، میزان عرضه و موجودی چوب در بازار است. هر چه عرضه بیشتر باشد قیمت چوب ارزان تر می شود. وارد کنندگان چوب روسی در بعضی مواقع با محدودیت هایی مواجه هستند که در میزان واردات آنها نقش دارد. از همین رو بهتر است در مواقعی که بازار رونق دارد، خرید خود را انجام دهید.

شرایط آب و هوایی در واردات چوب روسی

شرایط آب و هوایی

تهیه و تولید چوب روسی در فصول بارندگی و آب و هوای مرطوب دشوار است. بنابراین با کمبود عرضه چوب در فصول بارندگی قیمت چوب در بازار افزایش می یابد. در هنگام خرید چوب روسی به موارد ذکر شده توجه کنید و اگر قصد خرید چوب را دارید، زودتر از فصل کمبود چوب در بازار اقدام نمایید.

هزینه حمل و نقل در واردات چوب روسی

هزینه حمل و نقل

یکی از فاکتورهای موثر بر نرخ چوب روسی می باشد که می تواند نقش مستقیم و تعیین کننده ای داشته باشد. هر چه مسافت طولانی تر باشد، قیمت چوب روسی نیز افزایش می یابد. نوع حمل و نقل (زمینی، هوایی، دریایی) نیز از عواملی است که باید لحاظ شود.

سایر عوامل

برای خرید چوب روسی ارزان قیمت می توانید به چوب روسی دست دوم توجه کنید. قطعا نوع چوب نیز در قیمت آن موثر است. قیمت الوار چوب نراد با قیمت الوار چوب چنار یا قیمت تخته چوب دست دوم متفاوت می باشد. شرکت روس وود (RUSSWOOD) بهترین چوب روسی را با قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه در تمام طول سال مستقیما از روسیه به ایران وارد می کند. برای خرید یا مشاوره می توانید با مشاوران این شرکت تماس بگیرید.

محاسبه قیمت الوار چوب روسی

معمولا قیمت چوب روسی در بازار بر حسب متر مکعب محاسبه می شود. به طور مثال قیمت یک الوار بدین صورت محاسبه می شود: طول و عرض و ضخامت تخته چوبی را در قیمت آن ضرب می کنید سپس قیمت نهایی یک الوار بدست می آید.

خرید چوب روسی مرغوب

برای خرید مرغوب ترین و با کیفیت ترین چوب روسی به صورت عمده فروشی یا خرده فروشی می توانید به شرکت بازرگانی (Russwood) مراجعه کنید و یا با یک تماس با کارشناسان متخصص ما صحبت کرده و مشاوره بگیرید. همچنین فروش چوب روسی به قیمت عمده نیز توسط این شرکت انجام می شود. با روس وود طبیعت روسیه را لمس می کنید.

برای خرید چوب روسی به این نکات توجه کنید!!!

در هنگام خرید چوب روسی به موارد مهم زیر توجه کامل نمایید:

تولید چوب روسی

در کشور روسیه از اردیبهشت ماه تا اواخر شهریور ماه درختان قطع می شوند. سپس پوست درختان با ابزار پیشرفته کنده شده و تنه های بریده شده برای برش داده شدن به کارخانه مربوطه منتقل می شود. درکارخانه چوب ها توسط آب اسپری می شوند تا از خشک شدن آنها جلوگیری شود. قبل از صادرات چوب روسی باید پوست آنها به خوبی کنده شود تا آفات و حشرات احتمالی چوب بررسی شوند.

قرنطینه چوب روسی

همانطور که گفتیم چوب روسی صادراتی باید عاری از هرگونه حشرات و لانه های لارو حشرات باشند. بنابراین در کشور روسیه از قرنطینه چوب روسی استفاده می شود. بدین ترتیب که چوب های آماده را با گاز متیل بروماید در غلظت ۴۸ گرم برای هر متر مکعب درداخل فضای بسته درزگیری شده به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد ضدعفونی می کنند. یکی دیگر از راههای ضدعفونی استفاده از هوای گرم با دمای بیش از ۷۰ دجه سانتی گراد به مدت ۴ ساعت می باشد. در این روش زمان از لحظه ای محاسبه می شود که دمای مغز چوب ها به ۷۰ درجه رسیده باشد. سپس پرینت ترموگراف که ممهور به مهر قرنطینه روسیه شده باشد برای صدور چوب روسی و ترخیص کالا آماده می شود.

نوع دیگری از ضدعفونی چوب وجود دارد که به آن ذروش کوره خشک می گویند. در این روش چوب هادر دمای ۵۶ درجه سانتی گراد حرارت می بینند به طوری که بعد از ضدعفونی رطوبت آنها باید کمتر از ۱۴ درصد باشد. مامورین قرنطینه گیاهی بعد از آزمایشات لازم گواهی قرنطینه را صادر می کنند تا چوب های روسی در هنگام صادرات عاری از هرگونه حشره و آفت باشد. ترخیص چوب روسی منوط به انجام تست آزمایشگاهی درگمرک می باشد. بنابراین توضیحات قرنطینه شامل اخذ گواهی بهداشت گیاهی از وزارت کشاورزی روسیه مبنی بر عاری بودن چوب ها از آفات و آلودگی می باشد.

شرکت (Russwood) تمام سعی خود را بر مبنی بر وارد کردن چوب های سالم و باکیفیت که شرایط قرنطینه را رعایت کرده اند، انجام می دهد.

ویژگی‌های چوب روسی

اهیمت چوب روسی در صنعت بر هیچ کس پوشیده نیست. از قدیم الایام چوب روسی در کشور ما به استحکام معروف بوده است. به غیر از استحکام بالا زیبایی چوب های روسی نیز استفاده از آن را در دکوراسیون و ساخت لوازم منزل مرسوم کرده است. خاصیت الاستیسه بالا، قابلیت سنباده زنی و فرم گیری راحت از ویژگی های چوب روسی است که کار با آن را راحت و آسان می کند. بسته به این که چوب روسی در چه درجه ای خشک شده باشد،‌(۷ تا ۱۲ درجه یا ۱۶ تا ۲۲ درجه) کاربرد متفاوت دارد.

مهم‌ترین مزایایی که استفاده از چوب های روسی را محبوب کرده، خاصیت کشسانی آن می باشد. به طوری که فرورفتگی بر اثر ضربه را می توان تا حدودی به حالت اولیه خود بازگرداند. در صورت بروز این مشکل کمی آب برروی فرورفتگی می پاشید، سپس با قرار دادن پارچه‌ای مرطوب روی قسمت فرورفته و ۱۰ دقیقه حرارت اتو، آن را به حالت اولیه برمی گردانید. به دلیل سبکی چوب روس و رنگ سفیدش بهترین گزینه در صنعت کاغذ سازی می باشد.

همچنین مقاومت بالا در برابر حشرات، گرما و رطوبت استفاده از آن را در مناطق مرطوب توجیه پذیر کرده است به طوری که در سونا و حمام های چوبی کاربرد دارد.

انواع چوب روسی

چوب‌های مختلفی به شکل تخته و الوارهای خیس و خشک از کشور روسیه وارد ایران می شود. این چوب ها از گونه های درختانی همچون بلوط، راش، کاج، صنوبر‌ و … بدست می آیند. هر کدام از این چوب ها با توجه به خصوصیاتی که دارند، در صنایع مختلف استفاده می شوند.

چوب‌ وارداتی از روسیه در انواع راش، بلوط، کاج‌ (نراد، ساسنا و یولکا) و انواع لمبه‌های روسی می باشد.

چوب یولکا روسی

چوب یولکا

چوب یولکا از درخت نوئل یا Spruce با اسم علمی Picea abies که به الفبای روسی ель نوشته می شود، با چوبی روشن، نرم و محکم محصولی از درختان سوزنی برگ‌ جنگل های روسیه است که در دکوراسیون داخلی و مصالح ساختمانی کاربرد دارد. انواع یولکا شامل یولکا سیاه، سفید، قرمز، یولکا انگلمن و یولکا سیتکا می باشد.

رنگ چوب یولکا سفید مایل به زرد است و جرم حجمی آن بین ۰.۴ تا ۰.۴۵ می باشد. رشد این درخت به قدری سریع است که در عرض ۸ سال از قطر ۳ سانتی متر تقریباً به ۳۰ سانتی متر می رسد. که یکی از محبوب ترین انواع چوب روسی است.

چوب نراد روسی

چوب نراد

نراد یا fir با اسم علمی Abies alba چوبی بسیار سبک، نرم و قابل انعطاف دارد که از چوب نوعی کاج بدست می آید. رنگ چوب نراد سفید مایل به کرم است که از آن در ساخت کاغذ، مبلمان، کف‌ پوش، دیوارپوش و غیره استفاده می شود. انواع چوب نراد شامل نراد نقره ای، نراد قفقازی، نراد فریزر، نراد کره ای و نراد اصیل می باشد. این چوب روسی از نظر قیمت مناسب‌ تر از سایر چوب‌های وارداتی است.

چوب ساسنا روسی

چوب ساسنا

ساسنا چوب درخت کاج با اسم علمی Pine است که به الفبای روسی сосна نوشته می شود، به دلیل سبکی، نرمی و قیمت مناسب در صنایع مختلفی مانند الیاف سازی، تخته سه‌لا، ساخت ام دی اف و نئوپان به کار می رود.  قیمت مناسب و بافت یک دست این چوب آن را پرطرفدار کرده است. چوب ساسنادر بین فروشندگان به دو نوع روغنی و غیر روغنی تقسیم بندی می شود.

چوب راش

چوب راش

اگر به دنبال چوبی مقاوم در برابر پوسیدگی و سایش هستید، چوب راش گرینه خوبی است. این چوب به رنگ سفید تا قهوه ای مایل به قرمز است که به دلیل دوام و مقاومت بالا در صنعت مبل سازی مورد استفاده قرار می گیرد. دوام و استحکام بالا، عمر طولانی، مقاومت بسیار زیاد در برابر ضربه و حشرات، رنگ‌پذیری بالا و قیمت مناسب از ویژگی های چوب راش است.

لمبه روسی

لمبه به چوب هایی گفته می شود که توانایی اتصال به یکدیگر را دارند. در واقع  اتصالاتی در درون چوب تعبیه می شود که می تواند آنها را به یکدیگر متصل کند. در ساخت لمبه از انواع چوب می توان استفاده کرد اما لمبه روسی باکیفیت ترین آنهاست. در ساخت پارتیشن، دیوار پوش و کفپوش لمبه روسی کاربرد فراوان دارد.

چوب لمبه روسی

چوب نرم و سخت چیست؟

حتما در صنعت چوب با نام چوب سخت و چوب نرم آشنا هستید. چوب برخی از درختان مانند صنوبر آنگارا و کاج ازنوع نرم هستند. در واقع انعطاف پذیری بالایی در شکل و فرم دهی دارند. روسیه با کیفیت ترین چوب نرم را در جهان داراست که آن را در بازارهای جهانی مشهور کرده است.

 کیفیت چوب روسی آن را در بازارهای اروپایی نیز محبوب و پرطرفدار کرده است.  درختان کاج روسیه با رشد سریعی که دارند، گزینه جذابی برای بازار چوب جهانی است. چوب کاج زرد با فشردگی بالا از جمله چوب های سخت و قابل استفاده در ساختمان سازی است و کاج سفید با چوب نرم‌تر در نجاری کاربرد دارد.

کاربردهای چوب روسی چیست؟

کیفیت چوب های روسی آنقدر بالاست که از آن می توان در بیشتر صنایع کاربردی استفاده کرد. به طور مثال از چوب نراد در صنعت ساختمان‌سازی،‌ چوب روسی دکوراسیون منزل، نمای چوبی بیرون، انواع کفپوش، دیوارپوش، سقف چوبی، آلاچیق و نرده‌های چوبی ساختمان و انواع میز ناهارخوری استفاده می‌شود.

چوب راش روسی برای ساخت انواع کابینت چوبی، لوازم چوبی آشپزخانه و میز و صندلی کاربرد دارد. همچنین در صنعت تراوس راه‌آهن بکار می رود.

از چوب یولکا نیز در نماهای داخلی چوبی، دیوار و کفپوش چوبی، انواع لوازم چوبی منزل، آلاچیق چوبی، خانه و کلبه‌های چوبی استفاده می‌شود.

کاربرد چوب ساسنا روسی به دلیل بافت نرم و سبک در صنایع الیاف سازی، کاغذسازی، نئوپان، کلاف‌ های چوبی و ساخت انواع اسکلت چوبی می باشد. برخورداری از طرح زیبای چوب ساسنا آن را در ساخت انواع کابینت ام دی اف و اچ دی اف و همچنین روکش های چوبی مرسوم کرده است.

مزایا و معایب چوب روسی

با اینکه استفاده از چوب روسی بسیار رایج می باشد اما در ادامه به برخی از مهمترین مزایا و معایب آن می پردازیم.

فواید چوب روس

معایب چوب روس

سوالات متداول

انواع چوب کدامند و چه ویژگی هایی دارند؟

چوب ها به دو دسته نرم و سخت تقسیم می شوند که چوب های نرم برای دکوراسیون و مبلمان بهتر و چوب های سخت در اسکلت ساختمان کاربرد دارند. یولکا، ساسنا و نراد معروفترین نوع چوب روسی هستند که در صنایع مختلف کاربرد دارند.

یکی از بهترین شرکت های وارد کننده چوب روسی شرکت “روس وود” است که می توانید برای خرید عمده یا خرد به آن مراجعه کنید.

برای خرید چوب دست دوم روسی با شرکت روس وود تماس بگیرید و یا به سایت (www.russwood.ir) مراجعه کنید.

با مراجعه به سایت روس وود و یا تماس با کارشناسیان این شرکت می توانید ارزان ترین چوب روسی را تهیه کنید.