چوب روسی طرفداران زیادی در ایران و سایر کشور های جهان دارد. این نوع چوب در صنعت مبلمان، کابینت سازی، پارکت و دیوار پوش استفاده گسترده دارد و جزء یکی از با کیفیت ترین چوب ها ب شمار می آید. زیبایی، استحکام و مقاومت بالای چوب روس در برابر ترک خوردگی، خورده شدن توسط حشرات، تغییرات دما و رطوبت محیط از نکات مثبت انتخاب این چوب است. برای این که چوب حالت و شکل و سایز خود را بخوبی حفظ کند و دچار خمیدگی و آسیب نشود، مرحله خشک کردن چوب روسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ادامه طرز خشک کردن چوب روسی و مراحل آن را برای تان شرح می دهیم.

روش های خشک کردن و انتقال چوب روس

وقتی درختان بریده می شوند الوارهای آن ها تا زمانی که رطوبت دارند، برای استفاده در صنعت چوب کاربردی ندارند. برای خشک کردن چوب های روسی ابتدا گونه های متفاوت را با توجه به رطوبتی که دارند از هم تفکیک کرده و بعد با دو روش زیر رطوبت آن را به رطوبت محیط اطرافش می رسانند رسانده و در اصطلاح چوب را خشک می کنند. همانطور که گفتیم نحوه خشک کردن چوب روسی به دو روش می باشد. در روش اول چوب روس را در هوای و فضای آزاد می باشد.

روش دوم خشک کردن چوب روسی در فضای بسته و به صورت مصنوعی است! باطبع چوبی که رطوبت بیشتری دارد زمان خشک شدنش طولانی تر می شود. وقتی چوب ها رطوبت خود را از دست می دهند، وزن و حجم شان نیز کمتر می شود. در هر کدام از روش ها، چوب درصدی از رطوبتش را از دست می رود. وقتی الوارها در سایزهای مختلف خشک شد، برای انتقال به سایر کشورها آماده و بندیل بندی می شوند. انواع چوب روسی توسط کشتی های بزرگ از کشور روسیه وارد بندر انزلی در ایران می شوند. برخی دیگر از چوب های روس توسط کامیون و یا قطار از طریق راه زمینی وارد ایران و بندر آستاراخان می گردد.

خشک کردن چوب در فضای آزاد

ابتدا درختان گوناگونی همچون ساسنا، نراد، یولکا و راش که بریده شدند، به شکل الوار در می آیند. برای اینکه از ترک خوردن چو ب های برش خورده جلوگیری شود در محل برش چسب می زنند تا رطوبت زودتر از آن قسمت خارج نشود. سپس در فضای آزاد یا به روش صنعتی الوارها طوری کنار هم چیده می شوند که هوا بخوبی درمیان آن ها جریان داشته باشد. این کار در یک فضای بزرگ سربسته که آفتاب به چوب ها نخورد، انجام می شود. معمولا در کف فضا و زیر چوب ها پلاستیک بزرگی پهن می کنند. به مرور زمان و بسته به نوع، رطوبت و حجم چوب فرآیند خشک شدن انجام می شود. این روش گاهی بسیار زمان می برد چون فضای خشک شدن الوارها باز است؛ ممکن است تا یک سال هم این زمان طول می کشد.

در این مدت روی چوب ها را معمولا نایلون می کشند. در این روش حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد رطوبت چوب کم می شود.

خشک کردن چوب به روش مصنوعی

در این روش الوار روسی در کوره قرار می گیرند. وقتی چوب ها از درختان برش خوردند، آن ها را به محلی می برند که مانند گرم خانه سیستم گرمایشی هم دما دارد. هوای گرم در این مکان به صورت چرخشی جریان دارد تا چوب ها هم زمان خشک شوند. بنابراین دمای هوای کوره خشک کن یا رطوبت زدا هر روز کنترل شده و در حد متعادل نگه داشته می شود تا چوب ها زودتر یا دیرتر از هم خشک نشوند و الوارها ترک نخورند. یک راه دیگر خشک کردن چوب به طریق مصنوعی استفاده از اتاق های خلا یا بدون هواست که مناسب تر می باشد اما هزینه بالاتری دارد. در این روش الوار چوب روسی حدود ۲۵ درصد از رطوبت خود را از دست می دهد!

مقایسه دو روش خشک کردن چوب روسی

در این قسمت ۲ روش خشک کردن چوب های روسی را مقایسه می کنیم. هر کدام از روش های ذکر شده مزایا و معایب خود را دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آنها می پردازیم.

روش اول یا خشک کردن در فضای آزاد که از زمان باستان رایج بوده است، ارزان تر می باشد و هزینه ی زیادی برای کارفرما بوجود نمی آورد.

چوب ها یا الوارها بعد از خشک شدن استحکام زیادتری دارند. وقتی چوب ها با این روش خشک می شوند نیاز کمتری به مراقبت از جهت دما و همچنین وضعیت نگهداری دارند. چوب ها در روش خشک شدن در فضای آزاد چون با انرژی طبیعی مراحل را طی می کنند، نیازی به سوخت، برق، بنزین، گاز یا مکان خاصی ندارند و در نتیجه برای صاحب کار هم از نظر زمان و هم هزینه مقرون به صرفه تر هستند. این الوارها چون از مقاومت و استحکام بالایی برخوردارند، در ساخت دیوارپوش، پارکت، پله ها و در و پنجره ی چوبی کاربرد بیشتری دارند. از مضرات این روش زمان بر بودن آن است که همانطور که گفته شد ممکن است تا یک سال طول بکشد.

روش دوم یا خشک کردن چوب روسی به صورت مصنوعی دارای مزایای زیر است:

چون الوارها در مکانی بسته و گرم قرار می گیرند، سرعت خشک شدن چوب ها خیلی زیادتر است و الوارها سریع تر آماده ی عرضه می شوند که این از محاسن مهم این روش است. ولی همانطور که گفته شد در این روش چه در سیستم بدون هوا یا در کوره های خشک کن چوب، انرژی و سوخت زیادی مصرف می شود. همچنین مراقبت از دمای کوره ها هم وقت زیادی می برد که از مضرات این روش به حساب می آید.

 خرید چوب روسی با بهترین کیفیت

امروزه در بازارهای داخلی به میزان بالایی چوب روسی وجود دارد که از کشور روسیه وارد می شود. شرکت ها و وارد کنندگان متعددی در زمینه واردات چوب روسی فعالیت می کنند که  هر کدام از آنها روش خود را دارند. انتخاب بهترین الوار چوب روسی، استفاده از شیوه حمل و نقل درست و خرید چوب های قرنطینه شده از مواردی هستند که باید در هنگام خرید چوب روسی به آن دقت کنید. مجموعه روس وود با سالها تجربه درخشان در زمینه واردات بهترین الوارهای روسی یکی از بهترین شرکت ها برای خرید انواع چوب با کیفیت روسی می باشد. هدف اساسی این مجموعه واردات چوب روسی با کیفیت و با قیمت مناسب است.

جهت خرید هر گونه چوب و الوار ورسی با شماره تلفن (09121827308) تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *