کاغذ از ملزومات روزمره ی زندگی همه انسانهاست و کاربرد های مختلفی در صنایع چاپ، آموزش و غیره دارد. در چاپ کتاب، دفتر، پوستر، بنر و… از ضخامت های گوناگون کاغذ استفاده می شود. این محصول ارزشمند یکی از اختراعات بزرگ بشر بوده و از اهمیت زیادی برخوردار است، بطوری که فعالیت همه ما در بیشتر زمینه ها به نوعی به آن وابسته است. متریال استفاده شده در کاغذ چوب درختان است. چوب ها انواع و اقسام مختلف با کاربردهای وسیع دارند که یکی از مهم ترین آن ها تهیه کاغذ است. چوب روسی یکی از بهترین گزینه ها برای تهیه کاغذ سفید باکیفیت می باشد. در این مقاله با سرگذشت کاغذ و درختانی مورد استفاده در این صنعت بیشتر آشنا می شویم.

تاریخچه ساخت کاغذ

پیشینه ساخت کاغذ به سرزمین مصر و چین باستان در قرن دوم میلادی برمی گردد. چینی ها این اختراع بزرگ را سال ها در سر زمین خود حفظ کردند و مانع از صدور آن به سایر کشورها شدند. در سال 600 میلادی این صنعت به ژاپن راه پیدا کرد و بعد از سال ها در جنگ توسط اسیران چینی به ایران آورده شد. در ابتدا کاغذ را با خرد کردن پوست درختان یا الیاف پاپیروس و اضافه کردن ساقه ی کتان درست می کردند ولی بعد از گذشت سال ها آزمون و خطاهای بسیار متوجه شدند که درختانی که برگ های سوزنی دارند، بدلیل داشتن الیافی بلندتر و چوبی نرم تر برای ساخت کاغذ مناسب تر از درختان پهن برگ هستند ولی از هر دو نوع درخت سوزنی برگ و پهن برگ در این صنعت استفاده می شود.

مناسب ترین درختان برای ساخت کاغذ کدامند؟

درختانی مانند کاج در انواع مختلف آن اکالیپتوس، صنوبر، بلوط، سپیدار و بامبو برای ساخت کاغذ مناسب هستند. ولی درخت های کاج  مانند نراد، ساسنا و درخت راش برای این منظور بیشترین کاربرد را دارند. این درختان در کشورهای مختلفی رشد می کنند. یکی از کشورهایی که جنگل های انبوه کاج، صنوبر و بلوط دارد، روسیه است.  چوب های روسی به دلایل محاسن زیادی که در ادامه خواهیم گفت نسبت به سایر چوب های دیگر برتری دارند. به همین دلیل از دیر باز مورد توجه کشورهای جهان قرار گرفته اند. نجاران، معماران، مهندسان ساختمان و صنعت چاپ در ایران به دلیل نزدیکی به کشور روسیه و حمل ونقل آسان آن از چوب های روسی استقبال زیادی می کنند.

محاسن و مزایای چوب روسی

چوب روسی مقاومت بالایی در برابر رطوبت، حرارت و گزش حشراتی مانند بید و موریانه از خود نشان می دهد. این چوب ها سبک و کم وزن هستند. با رنگ طیف رنگی روشن سفید، کرم، زرد کم رنگ، صورتی ملایم و الیاف بلندی که فیبر های چوب روسی دارند، برای خمیر کاغذ و ساخت آن بسیار مناسب می باشند. به همین خاطر از لحاظ کیفی اهمیت زیادی نزد صنعت کاران کاغذ و چاپ دارند.

انواع چوب های روسی

چوب های سوزنی برگ ها از گونه ی کاج، مانند نراد و ساسنا و درخت راش بهترین گزینه برای تولید کاغذ هستند. بیایید از خصوصیت این چوب ها بیشتر بدانیم.

چوب نراد

نراد، یکی از انواع درختان کاج است. این درخت از پرفروش ترین چوب های روسی در بازارهای جهانی، بخصوص ایران است. سبک، با قیمت بسیار مناسب، استحکام، انعطاف پذیری بالا، رنگ روشن و کم گره بودن این چوب را مناسب برای کاغذ و الیاف سازی کرده است.

چوب ساسنا

ساسنا گونه ای از درخت کاج است. رنگ سفیدی دارد که کمی به زرد متمایل است. مقاومت خوب، سبک بودن و بالطبع الیاف بلندش باعث شده تا از ساسنا در صنعت کاغذسازی بهره ی زیادی ببرند.

چوب راش

راش نوعی چوب از خانواده فاگاسه است که 13 گونه مختلف دارد. رنگ چوب راش سفید تا صورتی است و خمیر کاغذ آن بسیار جذاب می شود و از جمله چوب هایی است که در بازار ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. گیاه راش رشد بسیار سریعی دارد به طوریکه گاهی طول این درخت به حدود چهل متر هم می رسد. چوب راش کم گره بوده و در برابر خوردگی حشرات و رطوبت محیط بسیار مقاوم است.

از چوب درختان تا ورق کاغذی

درختان کاج سوزنی برگ مانند نراد، ساسنا و همچنین درخت راش که برای تهیه کاغذ مناسب هستند را از جنگل های روسیه بریده و بعد از قطع درختان آن ها را به صورت الوار در می آورند. الوارها را در فضای باز به روش سنتی و یا با مواد شیمیایی به روش صنعتی خشک می کنند. اگر چوب ها به درستی خشک نشوند، جنس کاغذ نا مرغوب شده و کیفیت خود را از دست می دهد. بعد از آن الوارها به تکه های ریز یا چیپس چوب تبدیل می شوند. سپس با مخلوط آب و مواد شیمیایی، رنگ زرد چیپس چوب را از بین می برند. خمیر کاغذ را خشک کرده و طی مراحلی از آن کاغذ تهیه می کنند. تکه های ریز چوب را به روش های شیمیایی می پزند و خمیر کاغذ بدست آمده را شسته، کلر می زنند. بعد خمیر را خشک کرده، پرس می کنند و بعد از برش بسته بندی شده به بازار عرضه می شود. شایان ذکر است که از چوب روسی باکیفیت ترین کاعذها تولید می شود.

 

خرید چوب روسی

اگر شما نیز در صنعت چاپ و یا تولید کاغذ فعالیت می کنید و قصد خرید بهترین چوب روسی را دارید، می توانید با مجموعه روس وود تماس بگیرید. این  مجموعه با سالها فعالیت در واردات چوب روسی، یکی از واردکنندگان عمده انواع چوب روسی به بازارهای داخلی است که الوارهای روسی را با مناسب ترین قیمت در ارائه می دهد. برای خرید  و یا ثبت سفارش با شماره های درج شده در همین صفحه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *