چوب لمبه که بیشتر در طراحی فضای داخلی به عنوان پوششی برای سقف یا دیوار مورد استفاده قرار می گیرد از برش درختان مختلفی مانند  نوئل، سدار، کاج اروپایی، کاج روسی شامل نراد، ساسنا، یولکا ساخته می شود. درخت کاج روسی به دلیل داشتن محاسن زیاد همچون فراوانی جنگل های آن در کشور روسیه، حمل و نقل آسان و به صرفه بسیار مناسب تر است. لمبه روسی که از برش چوب درختان کاج بدست می آید به دلیل مقاومت خوبی که در برابر رطوبت هوا و خورده شدن توسط حشرات دارد، ارزان تر بودن و استحکام بالا طرفداران بسیاری در صنایع چوبی دارد. گاهی نجارها بجای لمبه از فیبر یا مازونیت استفاده می کنند که ارزان تر است اما از نظر کیفیت پایین تر از لمبه روسی می باشد.

ساخت لمبه چوبی به چه صورت است؟

لمبه در لغت معنی قطعاتی است که دارای شیارهایی است که زیر لبه دیگر چفت می شود. ولی در اصطلاح نجارها لمبه همان الوارهایی است که در نمای دیوار یا سقف کاربرد دارد. نحوه ساخت لمبه روسی به این صورت است که درختان کاج به صورت الوار در قطرهای مختلف برش می خورند، سپس بعد از خشک شدن با مواد محافظ چوب پوشیده می شوند.  بعد از این مراحل با دستگاه مولدر در دو طرف لمبه ها شیار ایجاد می کنند. این شیار به صورتی است که چوب های لمبه از بغل به هم متصل می شوند و در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان با توجه به هارمونی رنگ آن به کار می روند. جنس لمبه از چوب یا وینیل است که نکته مهم ماندگاری و استحکام بالای آن هاست. لمبه چوبی متداول تر و محبوب تر از سایر انواع چوب است و طرفدارن زیادی دارد.

بعد از آماده شدن لمبه ها به شکل نوارهایی در ابعاد و ضخامت های مختلف، آن ها را به صورت عمودی روی تیرهای چوبی سقف و بام یا لبه دیوار با میخ محکم می کنند. زمانی که نوارها به طور مستقیم متصل می شوند، شکاف بین تخته ها هوا را تهویه می کند، ولی اگر تخته ها روی هم چفت شوند این مسیر بسته می شود.

رنگ کردن و نصب لمبه های چوبی

لمبه ها امروزه با رنگ های جدید گیاهی که مخصوص چوب است پوشش داده می شوند که نسبت به رنگ های صنعتی مانند پلی استر، سیلر و کیلر محاسن بیشتری دارند. لمبه روسی زودتر خشک می شوند و زمان اجرای شان سریع تر است، همچنین با استفاده از لمبه های چوبی محیط اطراف  آلوده به بوی مواد صنعتی و شیمیایی نمی شود. مواد شیمیایی عمدتا سرطان زا بوده و کارکردن با آن ها در مدت زمان طولانی باعث آسیب به ریه ها می گردد.

بعد از آماده شدن لمبه های چوبی زیرسازی کار آماده می شود. سپس ابزارهایی برای نصب لمبه ها به دیوار یا برای زیرسازی  لازم است که شامل، میخ و چکش یا میخکوب مخصوص، ابزاری برای برش، اره، کمپرسور هوا و … می باشد.

کاربرد لمبه های چوبی

همانطور که گفتیم لمبه ها در نمای خانه که تزئینات چوبی دارند مانند آلاچیق ها، دیوارکوب، ساختن سونا، در و پنجره چوبی، سقف های کاذب و نمای خارج ساختمان کاربرد دارند‌ بسته به نوع دیزاین محل مورد نظر ممکن است لمبه ساده یا با کنده کاری ارائه شود. سلیقه ی افراد در مورد رنگ لمبه، ضخامت شان حتی موقعیت آب و هوایی و مقاومت در برابر رطوبت در انتخاب این چوب ها بسیار مهم است. اگر برای کف ساختمان بخواهیم از لمبه استفاده کنیم حتما باید بسیار ضخیم و با مقاومت بالا برای تحمل وزن اشخاص و وسایل منزل باشد.

ضخامت لمبه چوبی و کاربرد آن ها

طول استاندارد لمبه چوبی بسته به مورد استفاده در ۳ تا ۴ متری با عرض ۲۵ سانتی متری و در ارتفاع  ده میلی متر تا بیست وپنج میلیمتر می باشد. چوب لمبه ی 16 میلی متری را در ساخت دیوارکوب و سقف کاذب به کار می برند. کفپوش حدود بیست میلی متر و بیشتر از 25 میلی متر به ناحیه هایی با آب و هوای سرد اختصاص دارد. شما بنا به نیازتان می توانید هرکدام از این موارد را از روس وود سفارش دهید.

مزایا و معایب لمبه های چوبی

مزایای استفاده از این مواد در صنعت ساختمان شامل زیبایی ظاهر، مقاومت نسبت به تغییر شکل حتی تخریب، بخصوص در سقف ها، رایحه ی خوشایند چوب و دوام عالی است.  اما کار با لمبه چوبی معایبی نیز دارد که بسیار کمتر از محاسن آن است و اصولا از آن چشم پوشی می کنند. این معایب شامل قیمت بالای لمبه، مقاومت کم در برابر رطوبت زیاد و آسیب های مکانیکی، نصب سخت و زمان بر، از همه مهم تر دقت در مراقبت از نگه داری لمبه هاست که اگر نیاز به تعمیر داشتند در اسرع وقت این کار انجام شود. البته لازم به ذکر است که اگر از گونه ی گیاهی مناسب برای ساخت لمبه چوبی استفاده شود، به درستی مواد محافظ و رنگ های استاندارد برای پوشش روی آن ها زده شود، تغییرات چوب کمتر و عمر آن طولانی تر می شود. این مواد تا عمق چوب نفوذ کرده و لمبه را در برابر نور خورشید و باران محافظت می کند.

خرید لمبه چوبی از روس وود

امروزه استفاده از لمبه های چوبی به دلایل مزایای فراوانش در صنایع ساختمانی بسیار رواج دارد. بر همین اساس مجموعه روس وود با واردات چوب روسی می تواند بهترین لمبه های چوب روسی را با بالاترین کیفیت و مناسبترین قیمت به بازارهای داخلی عرضه کند.

برای خرید چوب روسی و یا مشاوره خرید می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *